ARTIST SUB 25 - rezultatele

Artiștii selecționați

🌠REZULTATELE APELUI LA PARTICIPARE 🌠

Dragi tineri artiști, juriul a deliberat iar astăzi anunțăm numele și lucrările selectate în urma apelului la participare în proiectul „Artist sub 25”, menit să promoveze creațiile de artă plastică ale artiștilor sub 25 de ani, recunoscându-le astfel talentul prin organizarea unei expoziții în galeria de la Mansarda Muzeului Arta Lemnului.

Lista autorilor și a lucrărilor selectate:

1. Balazs Valentina Noemi / Pictura I / Facultatea de Arte Galați – Natură statică

2. Budea David Vlad Ionuț / Pictura I / Universitatea de Arte din Oradea – Galben

3. Ceica Adelina / Pictura / UNAGE Iasi - The Enchantress of Bran

4. Ciocan Luciana / V / Liceul ”Miguel de Cervantes Saavedra” Chișinău – Forme de toamna

• Fantana cu apa moarta
  • Padurea fermecata
  • Recolta de cirese
  • Macese
  • Vibratia frunzelor
  • Dimineata in orasul de piatra
  • Bujorii

5. Ciornei Elena-Roberta / UNArte - Andrei Rublev, Autoportret, Castelul-Kafka

Donna, Intimitate, Jumatate (1-2, 2-2)

Parallel Mind, Reflexie, Scufita Rosie, Zimbrul

6. Ciubotariu Clara Maria / XI Pictura / Colegiul de Arte “Octav Bancila” Iasi – Calea cea grea

7. David Dinga / Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei / Telenești - Fructe,

- Ingandurat

- Arici ascuns

- Impresie tomnatica

- Natura statica abstracta

- Fericire,

- De vorba,

- Primavara

- Floarea soarelui

- Cantec

- Contemplare

8. Guzu Dana Portofoliu

9. Mustetea Diana / Grafica Master I / UNArte - Metafora unei amintiri ( Acuarelă),

-De Veghe (Mezzotinta)

- Atac, (Mezzotinta

10. Onofre Ioana Dariana / Master 2 / UNARTE – Seria Insectar

11. Rotaru Teodora / Fotografie și Imagine Dinamică Master II / UNArte – Carte obiect Nu-ti face din oameni case

12. Stoian Simona / XII Pictura / Liceul de Arte “Dimitrie Cuclin” Galati - Contraste si reflexii

13. Popescu Amalia / XII Pictura / Liceul de Arte “Dimitrie Cuclin” Galati – Farame din trecut

14. Susanu Georgiana / Pictura Master II / Facultatea de Arte Galati - Autoportret

15. Trandafir Andreea Ioana / Pictură Master UNArte - Untitled

16. Tudor Andreea Gabriela / Colegiul de Arte Dimitrie Cuclin Galati - Culoare si expresie

Felicitări tuturor celor a căror lucrări au fost selectate și mulțumiri celor care au trimis lucrări și nu se regăsesc pe listă. Numărul mare de candidaturi arată interesul acordat acestei ediții. Îi încurajăm și îi așteptăm să aplice pentru următoarele sesiuni ale Artist sub 25!

ATENȚIE Rugăm pe cei selectați să trimită lucrările înrămate și cu sistem de prindere pana la data de 15 octombrie 2024, pe adresa muzeului:

Muzeul Arta Lemnului

Calea Transilvaniei nr. 10, Câmpulung Moldovenesc, cod poștal 725100, județul Suceava, România.

Telefon: +40230311378

ℹ️ Proiectul „Artist sub 25” este la cea de-a treia ediție. Prima ediție a avut loc în 2022, cu vernisajul expoziției „Matrici și Martiri” de Andrei Coca. Un an mai târziu, în 2023, a doua ediție l-a avut invitat pe Ștefan Găleanu cu expoziția „Arbitrar”. Silviu Parascan, membru al juriului, a adus la MAL în 2022 expoziția Vârstele Lemnului.

🔹Lucrările au fost selecționate de un juriu extern compus din:

Dr. Silviu Parascan – Artist vizual, curator și istoric de artă - website

Asist. Univ. Dr. Ioana Palamar – Universitatea Națională de Arte “George Enescu” Iași - website

Prof. Paula Neagu – Liceul Teoretic “Dunarea” Galați - profil FB